Jak właściwie dbać o segmentową bramę garażową?

Brama garażowa, dla bezawaryjnego działania i długiej żywotności, wymaga regularnych przeglądów oraz zabiegów pielęgnacyjnych mających na celu jej konserwację. Nasz ekspert podpowiada jak dbać o bramę garażową, aby cieszyć się jej bezawaryjnym działaniem przez wiele lat.

 

Bramy wyposażonej w automatykę nie należy polewać wodą od strony wewnętrznej. Podczas mycia można polewać jedynie zewnętrzny płaszcz bramy. Należy uważać na elektryczne wyposażenie bramy  i dodatkowe wyposażenie montowane na zewnątrz, takie jak fotokomórki i kontaktrony. Woda może powodować zwarcie i w konsekwencji może dojść do awarii tych urządzeń.

Przed rozpoczęciem mycia musimy sprawdzić, czy na powierzchni lakieru nie osiadł piasek.  Z zewnętrznego płaszcza bramy, trzeba go delikatnie usunąć łagodnym strumieniem wody. Powierzchnie bram myjemy wodą z dodatkiem łagodnego środka myjącego. Zalecamy, aby najpierw sprawdzić na niewidocznej części bramy, czy środek nie wchodzi w reakcję z farbą lub okleinę. Do mycia używamy miękkiej gąbki lub szczotki z miękkim włosiem. Przecieramy ją z umiarkowaną siłą unikając miejscowego szorowania. Środek myjący spłukujemy czystą wodą. Podobnie postępujemy z wewnętrzną powierzchnią bramy, ale nie polewamy jej powierzchni strumieniem wody. Regularne czyszczenie jest ważne ponieważ kurz i piasek dostający się między elementy ruchome przyspiesza proces ścierania się powierzchni.

Mycia bramy nie należy przeprowadzać w silnym nasłonecznieniu i przy użyciu środków zawierających substancje ścierne, takie jak mleczka, pasty, czy płyny do szorowania. Szczególnie narażone na zarysowania są lakiery z efektem półmatowym i matowym, z uwagi na ich strukturę powierzchni.