Wybieramy bramę – na co zwrócić uwagę przed zakupem

Podejmując decyzję o zakupie bramy garażowej, inwestorzy zwracają uwagę na jej właściwości użytkowe, parametry termoizolacyjne, estetykę, automatykę oraz zabezpieczenia na wypadek włamania. Niekwestionowanym liderem wśród bram garażowych są bramy segmentowe – są ciepłe, wygodne i estetyczne. Przed zakupem, należy zastanowić się, jakim potrzebom powinna odpowiadać i na co zwrócić uwagę, aby uniknąć błędów podczas zamawiania.

Segmentowe bramy garażowe cieszą się rosnącą popularnością wśród inwestorów. Mają doskonałe właściwości izolacyjne, są komfortowe w obsłudze i pozwalają na maksymalne wykorzystanie przestrzeni wewnątrz i przed garażem. Segmentowe bramy górne mają jednak pewne wymagania, o których należy pamiętać zamawiając bramę. Zapewnienie właściwych warunków zabudowy  pomaga zaoszczędzić niepotrzebnych kosztów, ale także komplikacji podczas montażu.

Nadproże

To wysokość od górnego krańca otworu wjazdowego do sufitu garażu, mierzona wewnątrz pomieszczenia. Nadproże powinno mieć wysokość min. 210 mm. Jest to przyjęty standard, niemniej jednak  bramy segmentowe można zamontować już od nadproża o wysokości 80 mm.

Węgarki

To wewnętrzne przestrzenie boczne – od krawędzi otworu wjazdowego do ścian garażu. Węgarki powinny mieć minimalnie 100 mm szerokości każdy. Umożliwi to zastosowanie dowolnego prowadzenia ze sprężynami skrętnymi lub naciągowymi.

Głębokość wbudowania

To inaczej długość garażu – minimalna wartość zależy od różnych czynników, np. wysokości bramy, prowadzenia, czy zastosowanego napędu. Ta wartość jest istotna zwłaszcza w przypadku bram automatycznych, które ze względu na montaż napędu wymagają nie mniej niż 3,3 m.

Sufit i ściany garażu

Nie mogą zawierać elementów uniemożliwiających montaż prowadzenia bramy, np. belek konstrukcyjnych, okien na wysokości prowadnic, czy rur.

Ciepło w segmencie

Brama garażowa jest dużym elementem, który może sprzyjać utracie ciepła. Nie jest to istotny aspekt w przypadku garażu wolnostojącego jednak coraz częściej garaż jest zintegrowany z bryłą domu, dlatego warto zadbać o odpowiednie zabezpieczenie garażu przed utratą cennego ciepła z budynku. Jakie elementy składają się na ciepłą bramę garażową? Przede wszystkim segmenty wypełnione są pianką poliuretanową, która stanowi doskonały izolator. W najcieplejszych modelach bram grubość segmentu może wynosić 60 mm, a nawet więcej.

Dopasowana estetyka

Brama garażowa ze względu na sporą powierzchnię wyróżnia się na tle elewacji. Aby zachować pełną spójność estetyczną, podczas wyboru bramy należy kierować się wyglądem fasady budynku. Zgodnie z obowiązującym trendem kolorystyka bramy powinna tworzyć harmonijną całość z oknami i drzwiami. W odpowiedzi na oczekiwania klientów, producenci coraz częściej oferują komplet stolarki dla domu, w którym poszczególne elementy są w pełni spójne kolorystycznie. W zależności od upodobań, kolor bramy garażowej może być taki sam jak kolor elewacji lub przeciwnie – może zostać dobrany na zasadzie kontrastu.